Jag hade funderat och hållit på i två dagar, jag gick upp följande dag och var peppad. Nu skulle jag ha ett snack med honom, antagligen ”göra slut” också. Men det gick inte riktigt som jag tänkt mig. Han låg steget före:
Hampus: fan, den jävla bitchen alltså jag är så jävla färdig med henne ska aldrig prata med henne igen
Liv: vem? vad? när?
Hampus: lisa
Liv: vad har hänt?
Hampus: hon ringde mig 5 gånger igår och bara la på
Liv: är det det enda som hände? kanske hennes telefon var trasig
Hampus: nej
Liv: hon leker med dig Hampus, vet du det?
Hampus: Jag ska aldrig mer prata med henne igen så det spelar ingen roll Det finns inget kvar att leka med.
(Var har jag hört den förut? ”Jag ska aldrig mer prata med personen i fråga!” T.o.m. från honom har jag hört att han aldrig mer ska ditten och datten med henne. Men kanske, kanske, kanske har det äntligen gått in i hans tröga huvud att han får välja mellan henne och mig nu. Det var ett smart drag att ignorera honom ett tag. Det handlar om att äta kakan eller ha den kvar.)
Liv: Jag ägnade hela dagen i går åt att fundera över allt detta
Hampus: jag saknar dig så. jag har inte kunnat sova på 3 nätter. Jag har försökt ringa dig hur många gånger som helst
Liv: saken är den att jag behövde lite tid för mig själv så jag kunde tänka
Hampus: jag vet
Liv: detta är vad du säger just nu. men jag vill att du är klar med henne som flickvän.
Hampus: det vet du väl att jag är!
Liv: du verkade ju så fäst vid henne
Hampus: ja men det är slut med det nu, jag ska aldrig mer prata med henne jag behöver dig
Jaha, vad ska man säga? Jag är fortfarande skeptisk såklart. Men det verkar som om han fattat någonting nu.
Leave a Reply
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>